Tajlandia Południowa - wakacje już od 4085 zł

Na wakacje: Tajlandia Południowa, Tajlandia

Przewodnik turystyczny: Tajlandia/ Tajlandia Południowa

Częściowe zachmurzenie
25°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
13%
Ciśnienie:
1013 hPa
Wiatr:
15 km/h79°
Południowa część kraju położona jest na Półwyspie Malajskim pomiędzy Morzem Andamańskim i Zatoką Tajlandzką. Region ten znany jest przede wszystkim z przepięknych piaszczystych plaż oraz błękitnej wody. Na zachodzie znajduje się popularna wśród turystów Region Phuket oraz Krabi - Ko Lanta, natomiast na wschodzie rozciąga się malownicze Wybrzeże Zatoki Tajlandzkiej oraz znane kurorty Cha-am i Hua Hin. Ta część kraju jest chętnie odwiedzana nie tylko przez turystów, ale także samych Tajlandczyków, którzy tłumnie przyjeżdżają tu podczas weekendów. Warto odpocząć jeden dzień od plaży i pozwiedzać buddyjskie świątynie znajdujące się w okolicy.

Regiony

 • Region Phuket – jedna z najpiękniejszych wysp zwana Perłą Morza Andamańskiego. Zachwyca wspaniałymi zabytkami, niezwykłą atmosferą, egzotyczną kuchnią oraz pięknymi piaszczystymi plażami.
 • Region Krabi – Ko Lanta – kurort słynący z pięknych piaszczystych plaż, przejrzystej wody, a także lagun i licznych centrów nurkowych.
 • Wyspa Ko Samui – słynie przede wszystkim z niezwykłej plaży Chaweng Beach, wodospadów Nin Lad, posągu Siedzącego Buddy oraz tradycyjnych wiosek tj. Bophut.
 • Wybrzeże Zatoki Tajlandzkiej – znana jest ze znanych kurortów, przepięknych, piaszczystych plaż oraz krystalicznej wody.
 • Region Cha –am i Hua Hin – jeden z najchętniej odwiedzanych regionów Tajlandii. Znany z wielu ośrodków o światowym standardzie, a także z wielu buddyjskich świątyń.
 • Wybrzeże Morza Andamańskiego – oferuje duży wybór aktywnego wypoczynku oraz kilka ciekawych atrakcji do zwiedzania.

Ośrodki i atrakcje

 • Najważniejsze miasta: Patong, Krabi, Klong Dao, Songkhla, Pethaburi, Cha-am.
 • Najciekawsze atrakcje turystyczne: świątynia Jui Tui, Park Narodowy Khao Phra Taeo, Muzeum Narodowe, Plaża Wielkiego Buddy, świątynia Wat Phra Boromathat, Park Narodowy Keng Kraczan,
 • Najpopularniejsze regiony turystyczne: Region Cha –am i Hua Hin, Wyspa Ko Samui, Region Phuket.

Geografia i przyroda

Południowa Tajlandia często porównywana jest do „trąby słonia”. Składa się z 14 malowniczych prowincji. Ukształtowanie terenu jest bardzo różnorodne, z jednej strony występują połacie dzikiej dżungli, gdzie żyje ogromna liczba gatunków zwierząt i roślin. Z drugiej strony rozciągają się skaliste góry i szerokie plaże o mięciutkim piasku. Wschodni brzeg przesmyku Kra zwrócony jest ku Zatoce Tajlandzkiej, natomiast zachodni otwarty jest na Morze Andamańskie, leżące na krańcach Oceanu Indyjskiego. Niektóre obszary, większe wyspy jak: Ko Samui i Phuket są mocno rozwinięte turystycznie, natomiast pozostałe, zwłaszcza małe, w ogóle nie bywają odwiedzane. Południowa część kraju różni się od całej reszty. Różnice te dotyczą kultury, religii, klimatu oraz rolnictwa. Zamiast pól ryżu zobaczyć tu można zagajniki drzew gumowych, a zamiast stromych pomarańczowych dachów świątyń – złote kopuły meczetów.

Historia

Najstarsze wykopaliska w Ban Chiang pochodzą z okresu około 3600 przed Chrystusem. Jednakże początek historii Tajlandii wiąże się z migracją Tajów, którzy przybyli na tereny dzisiejszej Tajlandii z południowo-zachodnich Chin. Ludność ta od X zamieszkiwała tereny w dorzeczu Menamu, które również zajęte były przez Khmerów. Tajowie ulegli wpływom ich kultury i religii – buddyzmu. W 1227 roku założono pierwsze królestwo Tajów – Sukhotai. Ponad 100 lat później królestwo ze stolicą w Sukhotai przenieśli do Ajuttaja, skąd rządzono krajem od 1350 do 1767 roku. W 1767 roku Brimańczycy po kilku atakach i oblężeniach ostatecznie zdobyło Ajuttię. Generał Phya Tak Sin wraz ze swoim oddziałem liczącym 500 osób założył nową stolicę Thonburi. 20 lat później tron objął Czao Phya Czakri, który przeniósł stolicę na drugi brzeg rzeki i zbudował tam swoje pałace w Baan Makok, z którego później rozkwit się Bangkok. Pod rządami generała Czakri, który został Ramą I, Królestwo Syjamu umocniło się i wówczas nastąpiło odrodzenie w tajskiej kulturze, religii i sztuce. W XIX wieku rozpoczęto modernizację kraju, zniesiono niewolnictwo, umożliwiono młodzieży podejmowanie studiów za granicą, a także zawarto liczne traktaty z państwami europejskimi. Tajlandia stała się XIX wieku najpotężniejszym państwem Azji Południowo – Wschodniej. W 1932 roku zamach stanu kładzie kres monarchii absolutnej i wprowadzono nowy ustrój: monarchię konstytucyjną. W 1939 roku dotychczasowa nazwa państwa „Syjam” ustępuje nowej „Tajlandii”, która w tajskim języku oznacza „Kraj ludzi wolnych”. W 1946 roku koronę państwa przejął Rama IX, wówczas rodzina królewska stała się symbolem ducha narodu. Król Bhumibol Adulyadej ( Rama IX) rządzi krajem do dziś.

Sport i rekreacja

 • Tajlandia to raj dla miłośników wszelkich sportów wodnych. Największą popularnością wśród turystów cieszy się żeglowanie, pływanie na desce, na nartach, łowienie ryb oraz nurkowanie.
 • Nurkować można przy jednej z piękniejszych raf koralowych świata. Warto wybrać się do takich kurortów jak: Ko Tao, Pattaya, Phuket, gdzie organizuje się kursy nurkowania.
 • Piękno kraju można podziwiać, pływając kajakiem, a raczej łódką kanu. Niezapomnianą rozrywką może być spływ jedną z rzek na północy – Kok, lub bardziej rwącą rzeką.
 • Popularną rozrywką są także przejażdżki na słoniach, trekking oraz górskie wspinaczki.
 • Miłośnicy gry w golfa swoich sił mogą spróbować na licznych polach golfowych. Koneserzy cenią sobie pola w Bangkoku, Pattayi oraz na Phuket.
 • Dominującą formą rekreacji jest wspinaczka. Rajem dla uprawiania tej dyscypliny stał się Rai Leh koło Krabi, gdzie wyznaczono około 250 szlaków wspinaczkowych.
 • Dla turystów lubiących dziką przyrodę, Tajlandia ma do zaoferowania wiele wspaniałych parków narodowych.

Informacje praktyczne

 • Waluta – baht.
 • Wiza – jest wymagana, należy po nią się zwrócić do ambasady Królestwa Tajlandii w Warszawie.
 • Stolica – Bangkok.
 • Język urzędowy – tajski.
 • Czas – GMT + 7 godzin.
 • Elektryczność – 220V, 50 cykli. Wtyczki o bolcach płaskich lub okrągłych.
 • Szczepienia – nie są wymagane, jednak warto zaszczepić się przeciw tężcowi.

Tajlandia Południowa, Tajlandia - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  28°C
  opady:
  0.1 mm
  zachmurzenie:
  13%
  wilgotność:
  66%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1013hPa
  wiatr:
  70°   16 km/h
  wsch. słońca:
  06:46
  zach. słońca:
  18:22
 • Częściowe zachmurzenie
  min.21°C max.28°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  62°   8 km/h
  wsch. słońca:
  06:46
  zach. słońca:
  18:22
 • Częściowe zachmurzenie
  min.19°C max.29°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  205°   7 km/h
  wsch. słońca:
  06:46
  zach. słońca:
  18:23
 • Częściowe zachmurzenie
  min.20°C max.29°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  218°   7 km/h
  wsch. słońca:
  06:47
  zach. słońca:
  18:23
 • Częściowe zachmurzenie
  min.21°C max.29°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  210°   7 km/h
  wsch. słońca:
  06:47
  zach. słońca:
  18:24

Tajlandia Południowa - klimat w Tajlandia