Wczasy Tajlandia, Tajlandia ::: wycieczki 2015, wakacje Tajlandia, przewodnik turystyczny i mapa, informacje praktyczne ::: wakacje z Tajlandia.com.pl
Od 1999 roku skorzystało z naszych usług 90 000 osób
callcenter
Świat Tysiąca Marzeń : Grupa TravelOne.pl > Tajlandia.com.pl  >  Mapa i przewodnik: Tajlandia

Na wakacje: Tajlandia

TravelOne.pl 2015

Przewodnik turystyczny: Tajlandia
Zdjęcia Tajlandia
W Tajlandii turystów fascynuje tropikalna pogoda, piękne plaże oraz wspaniałe świątynie i orientalne zabytki. Mieszczą się tu dwa słynne centra rozrywki: stolica kraju – Bangkok i Pattaya. Tutaj można udać się do nocnych klubów, restauracji czy barów. Każdy spragniony rozrywki znajdzie tu coś dla siebie. Tajlandia ma dość dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną. Dzięki temu jest to świetne miejsce do uprawianie licznych sportów: można tu pływać, grać w golfa, uprawiać windsurfing, latać ze spadochronem czy też jeździć na nartach wodnych. Ko Chang, Ko Samui czy pomniejsze wyspy rozsiane wzdłuż wybrzeża stanowią świetną bazę dla żeglarzy. Jest to także kraj wspaniałych świątyń i muzeów. W większości miast mieszczą się monumentalne budowle lub pozostałości po nich. Turystów zachwycają świątynie z niesamowita ilością posągów i malowideł. Duża role odrywają tu religijne obrzędy, kolorowe święta oraz imprezy sportowe.

Klimat i pogoda w Tajlandii

pogoda: Bangkok

31°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
zachmurzenie:75%
ciśnienie:1011 hPa
wiatr:240° 22 km/h
 • Wycieczki: Tajlandia


 • Przewodnik turystyczny: Tajlandia
 • Regiony


  • Tajlandia Południowa – obfituje w niespodzianki, do których należą półdzikie plaże, plantacje drzew gumowych, łagodne curry i meczety.
  • Region Bangkok – stolica Bangkok co roku przyciąga niezliczone rzesze turystów. Słynie z licznych świątyń, zabytków i okazałych pałaców.
  • Wschodnie Wybrzeże – znane jest przede wszystkim ze słynnego kurortu Pattaya oraz z licznych rezerwatów i ogrodów botanicznych.
  • Tajlandia Środkowa – słynie ze wspaniałych rezerwatów i parków przyrody, w których można podziwiać egzotyczną faunę i florę.
  • Tajlandia Wschodnia – Isan – szczyci się wspaniała przyrodą oraz malowniczymi krajobrazami dolinie rzeki Mekong. Jest to najbardziej na wschód wysunięta część Tajlandii.
  • Tajlandia Północna – oferuje mnóstwo atrakcji przyrodniczych oraz zabytki świadczące o dawnej świetności regionu.
 • Ośrodki i atrakcje


 • Geografia i przyroda


 • Tajlandia to malowniczy kraj Azji Południowo-Wschodniej, który zachwyca bogactwem barw, bujną tropikalną przyrodą, przepychem świątynnych wnętrz oraz religią. Zajmuje ona powierzchnię równą mniej więcej 1,5 obszaru Polski, a zarys jej granic przypomina głowę słonia, z trąbą, którą tworzy tajlandzka część Półwyspu Malajskiego. Stolica Bangkok położona jest w samym centrum kraju. Państwo z 4 innymi państwami: z Malezją, od zachodu z Birmą, z Laosem oraz od wschodu z Kambodżą. Ukształtowanie powierzchni kraju jest bardzo zróżnicowane. Na północy występują tereny górzyste z najwyższym szczytem Doi Inthanon, który wznosi się na 2590 m n.p.m. Rozległe aluwialne równiny rozciągają się pośrodku kraju i są ryżowym spichrzem. Ku wschodowi nizinne równiny przechodzą w wyżynny płaskowyż Korat, zajmujący znaczną część północnego wschodu. Zachód kraju tworzy niewysoki łańcuch górski, który od zachodu opada do Morza Andamańskiego, natomiast od wschodu – do Zatoki Tajlandzkiej. Łączna długość linii brzegowej Tajlandii wynosi 2600km.
  Główną formacją roślinną stanowią lasy monsunowe wilgotne, znajdujące się na zachodzie, natomiast na wybrzeżu znajdują się namorzynowe. Świat zwierząt zachwyca swoim bogactwem i różnorodnością. W lasach i zaroślach mieszkają najróżniejsze zwierzęta. Największą popularnością cieszy się słoń indyjski, natomiast innymi zwierzętami są: nosorożce, tapiry, dzikie koty, małpy oraz niewielkie gryzonie, jak np. wiewiórki. Możemy spotkać tu również: zwinne antylopy i jelenie, bawoły, papugi, ptaki – nosorożce, pawie, czaple, krokodyle i najróżniejsze gatunki ryb.
 • Historia


 • Najstarsze wykopaliska w Ban Chiang pochodzą z okresu około 3600 przed Chrystusem. Jednakże początek historii Tajlandii wiąże się z migracją Tajów, którzy przybyli na tereny dzisiejszej Tajlandii z południowo-zachodnich Chin. Ludność ta od X zamieszkiwała tereny w dorzeczu Menamu, które również zajęte były przez Khmerów. Tajowie ulegli wpływom ich kultury i religii – buddyzmu. W 1227 roku założono pierwsze królestwo Tajów – Sukhotai. Ponad 100 lat później królestwo ze stolicą w Sukhotai przenieśli do Ajuttaja, skąd rządzono krajem od 1350 do 1767 roku. W 1767 roku Brimańczycy po kilku atakach i oblężeniach ostatecznie zdobyło Ajuttię. Generał Phya Tak Sin wraz ze swoim oddziałem liczącym 500 osób założył nową stolicę Thonburi. 20 lat później tron objął Czao Phya Czakri, który przeniósł stolicę na drugi brzeg rzeki i zbudował tam swoje pałace w Baan Makok, z którego później rozkwit się Bangkok. Pod rządami generała Czakri, który został Ramą I, Królestwo Syjamu umocniło się i wówczas nastąpiło odrodzenie w tajskiej kulturze, religii i sztuce. W XIX wieku rozpoczęto modernizację kraju, zniesiono niewolnictwo, umożliwiono młodzieży podejmowanie studiów za granicą, a także zawarto liczne traktaty z państwami europejskimi. Tajlandia stała się XIX wieku najpotężniejszym państwem Azji Południowo – Wschodniej. W 1932 roku zamach stanu położył kres monarchii absolutnej i wprowadzono nowy ustrój: monarchię konstytucyjną. W 1939 roku dotychczasowa nazwa państwa „Syjam” ustępuje nowej „Tajlandii”, która w tajskim języku oznacza „Kraj ludzi wolnych”. W 1946 roku koronę państwa przejął Rama IX, wówczas rodzina królewska stała się symbolem ducha narodu. Król Bhumibol Adulyadej ( Rama IX) rządzi krajem do dziś.
 • Sport i rekreacja


  • Tajlandia to raj dla miłośników wszelkich sportów wodnych. Największą popularnością wśród turystów cieszy się żeglowanie, pływanie na desce, na nartach, łowienie ryb oraz nurkowanie.
  • Nurkować można przy jednej z piękniejszych raf koralowych świata. Warto wybrać się do takich kurortów jak: Koh Tao, Pattaya, Phuket, gdzie organizuje się kursy nurkowania.
  • Piękno kraju można podziwiać, pływając kajakiem, a raczej łódką kanu. Niezapomnianą rozrywką może być spływ jedną z rzek na północy – Kok, lub bardziej rwącą rzeką.
  • Popularną rozrywką są także przejażdżki na słoniach, trekking oraz górskie wspinaczki.
  • Miłośnicy gry w golfa swoich sił mogą spróbować na licznych polach golfowych. Koneserzy cenią sobie pola w Bangkoku, Pattayi oraz na Phuket.
  • Dla turystów lubiących dziką przyrodę, Tajlandia ma do zaoferowania wiele wspaniałych parków narodowych.
  • Niezapomnianym przeżyciem dla każdego turysty staje się przyjemność płynąca z masażu tajskiego.
 • Informacje praktyczne


  • Waluta – baht.
  • Wiza – od 11 sierpnia 2011 Polacy są zwolnieni z obowiązku wizowego jeśli pobyt jest w celach turystycznych i nie przekracza 30 dni. W innych przypadkach wiza jest wymagana, należy po nią się zwrócić do ambasady Królestwa Tajlandii w Warszawie.
  • Stolica – Bangkok.
  • Język urzędowy – tajski.
  • Czas – GMT + 7 godzin.
  • Elektryczność – 220V, 50 cykli. Wtyczki o bolcach płaskich lub okrągłych.
  • Szczepienia – nie są wymagane, jednak warto zaszczepić się przeciw tężcowi.

Bangkok - prognoza pogody, Tajlandia

25200000
Aktualne warunki

Poniedziałek
31 sierpnia
Częściowe zachmurzenie
31°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
zachmurzenie:75%
wilgotność:63%
widoczność:10 km
ciśnienie:1011 hPa
wiatr:240° 22 km/h
wsch. słońca:06:06
zach. słońca:18:30
Wtorek
1 września
Pochmurno
min: 28°C    max: 34°C
Pochmurno
opady:0.3 mm
wiatr:215°  13 km/h
wsch. słońca:06:06
zach. słońca:18:29
Środa
2 września
Częściowe zachmurzenie
min: 27°C    max: 34°C
Częściowe zachmurzenie
opady:0.1 mm
wiatr:281°  15 km/h
wsch. słońca:06:06
zach. słońca:18:29
Czwartek
3 września
Częściowe zachmurzenie
min: 28°C    max: 35°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
wiatr:232°  17 km/h
wsch. słońca:06:06
zach. słońca:18:28
Piątek
4 września
Pochmurno
min: 28°C    max: 37°C
Pochmurno
opady:brak
wiatr:228°  16 km/h
wsch. słońca:06:06
zach. słońca:18:27

Bangkok - klimat w Tajlandii

Tajlandia - kiedy na wakacje?
 • Tajlandia jest krajem, który odwiedzać można przez cały rok. Najlepiej jednak wybrać się tam od połowy listopada do połowy lutego, aby uniknąć największych upałów.
 • Temperatury na większości obszarów Tajlandii rzadko spadają w ciągu dnia poniżej 30 ºC. Ze względu na wysokość nad poziomem morza, nieco chłodniej jest na północy (okolice Cziang Maj i Phitsanulok). Jednak spadek temperatury odczuwalny jest tam tylko nocą.
 • Od połowy marca do połowy maja możemy spodziewać się temperatury powietrza dochodzącej do 40 ºC (a na północno-wschodniej równinie nawet wyższej).
 • Temperatura wody zawsze wynosi ponad 25 ºC. W najcieplejszym okresie (maj) sięga 29 ºC.
 • Od połowy maja do końca października w Tajlandii występuje pora deszczowa – temperatury nieco się obniżają, ale powietrze jest bardzo wilgotne.
 • W południowej części kraju, leżącej na Półwyspie Malajskim, mamy do czynienia z klimatem równikowym wilgotnym – temperatury w ciągu roku są bardziej wyrównane, a opady są całoroczne, bardziej obfite od października do połowy stycznia.
 • Przez cały rok możemy w Tajlandii spodziewać się komarów.
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
21,23,25,26,26,26,25,25,25,25,23,21,31,32,33,34,33,32,32,32,31,31,31,30,26.0,27.5,29.0,30.0,29.5,29.0,28.5,28.5,28.0,28.0,27.0,25.5
Godziny słoneczne w ciągu dnia
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
898776545678
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
10,28,32,72,193,153,157,188,321,237,58,10,68,69,73,75,76,76,74,74,78,81,68,62
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
3481525182123252573
 • Tajlandia: Od A do Z • Alkohol
 • Warto tutaj skosztować tajlandzkiego rumu Sang Som. Popularne są napoje alkoholowe produkowane z trzciny cukrowej np. Mekhong. W kraju możemy kupić także następujące piwa: Kloster, Leo, Singha, Singha Gold, Chang, Carlsberg i Haineke, przy czym dwa ostatnie ważone są na miejscu. Wina są w Tajlandii drogie, ponieważ pochodzą z importu.
  W Tajlandii nie można spożywać alkoholu na terenach parków narodowych.
 • ▲ do góry
 • Apteki
 • Farmacja w Tajlandii jest na wysokim poziomie. Farmaceuci muszą być wykwalifikowani, a leki produkuje się według najwyższych standardów. Logo aptek to duży, zielony, neonowy krzyż. W dużych turystycznych miastach, centrach handlowych i biznesowych z personelem bez trudu można porozumieć się po angielsku. Raczej nie ma problemu z zakupieniem leków przepisanych poza granicami Tajlandii. Stoiska z lekami można znaleźć też w sklepach spożywczych. Apteki w dużych miastach czynne są całą dobę.
 • ▲ do góry
 • Banki i bankomaty
 • Banki zazwyczaj otwarte są od 8.30 do 15.30, a w regionach turystycznych nawet dłużej. System bankowy jest tutaj dość skomplikowany. Do kraju można wwieźć pieniądze, czeki bankowe i wymienić je na bahty. Najkorzystniejszy kurs jest przy wymianie czeków.
  Przy większości banków znajdują się czynne całą dobę bankomaty, które wypłacają pieniądze tylko w bahtach. Poszukując bankomatu można udać się też do galerii handlowych, domów towarowych, większych dworcach i lotniskach. Wiele bankomatów przyjmuje kart debetowe Visa i Master Card. Tymi kartami można też płacić w sklepach. W przypadku, gdy bankomat z niewiadomych względów nie działa, należy szukać innego z tej samej sieci.
  Karty kredytowe American Express, Visa, Master Card, Diners Club akceptowane są w większych miastach i obszarach turystycznych, jednak zawsze lepiej przed użyciem zapytać czy przyjmują teni sposób płatności. Jadąc na prowincję warto mieć ze sobą gotówkę.
 • ▲ do góry
 • Czas lokalny
 • Czas Tajlandii to polski czas plus 5 godzin latem, a plus 6 godzin zimą
 • ▲ do góry
 • Drogi
 • Istnieje szeroka sieć autostrad i szos. Drogi w Tajlandii są dobrze utrzymane i oznakowane. Napisy są w języku tajskim i angielskim.
 • ▲ do góry
 • Elektryczność
 • Napięcie w gniazdkach wynosi 220V.
 • ▲ do góry
 • Informacja turystyczna
 • Najlepiej udać się do państwowych biur informacji turystycznej zwanych Tourism Authority of Thailand (TAT). Tam dostać można mapy, broszury oraz wszystko to, co potrzebne do zapoznania się z największymi atrakcjami turystycznymi w kraju. TAT znaleźć można też pod linkiem www.tourimsthailand.org.
 • ▲ do góry
 • Internet
 • W turystycznych miejscowościach nie ma problemu z dostępem do Internetu. Niemało jest kafejek, które zapewniają dość szybkie łącze. Również w hotelach można skorzystać z Internetu. Problem może pojawić się na północy kraju. Ceny są zróżnicowane i zależą od lokalizacji: 20 baht za godzinę na prowincji, 120 baht za godzinę na wyspach.
 • ▲ do góry
 • Kuchnia
 • Kuchnia Tajska to prawdziwa burza smaków, której podstawą jest ryż. Tutejsza sztuka kulinarna kształtowała się przez lata pod wpływem kontaktów z innymi krajami. W tajlandzkiej kuchni widzimy wpływy: Laosu, Birmy, Malezji, Kambodży, Indii, a nawet Portugalii. Tajscy kucharze potrafią w odpowiedni sposób łączyć lokalne, tanie i łatwo dostępne składniki, by wydobyć ich niezwykły smak i stworzyć wspaniałe dania. Dostępność składników wpływa na zróżnicowanie potraw np. kuchnia północy różni się od kuchni południa. Na południu dominują owoce morza i mleczko kokosowe, na wschodzie spróbować można przeróżnych owadów. Do najpopularniejszych należą szarańcze, mrówki i koniki polne. W południowej Tajlandii często gotuje się kapustę i wieprzowinę. Mimo totalnego zróżnicowania, najważniejsze jest utrzymanie równowagi pomiędzy pięcioma smakami.
 • ▲ do góry
 • Napiwki
 • W restauracjach 10 % napiwek często wliczony jest w rachunek. Napiwki rozdzielane jest pomiędzy personel. Kierowcom tuk-tuków można zostawić napiwek jeśli są mili i uczynni, ale nie jest to obowiązkowe. Również w hotelach nie ma obowiązku dawania napiwków, ale uprzejmy boy hotelowy, który zajął się naszym bagażem, czy pokojówka dbająca o czystość na pewno nie będą urażeni hojnością turysty. Warto powstrzymać się od dawania wyjątkowo niskich napiwków, gdyż może być do odebrane jako zniewaga.
 • ▲ do góry
 • Napoje
 • Herbata w Tajlandii jest pomarańczowa i zazwyczaj bardzo słodka. Podczas upałów miejscowa ludność pije słabą, gorącą herbatę. Uważa się, że lepiej gasi pragnienie i nie szkodzi na żołądek tak jak zimne napoje. Kawa jest mocna, aromatyczna i doprawiona cykorią. Będąc w Tajlandii warto spróbować napoju Vitamilk, który jest przyrządzany na bazie mleka sojowego. Popularne są też zimne orzechy kokosowe, które zaspokoją zarówno pragnienie jak i głód. By zadowolić zachodnich turystów, przyrządza się tutaj pyszne shaki z kruszonego lodu, startych owoców i syropu.
 • ▲ do góry
 • Nurkowanie
 • Tajlandia to jeden z najpopularniejszych kierunków wśród wielbicieli nurkowania, ponieważ tutejszy podwodny świat jest wyjątkowo piękny i bogaty. Rafy koralowe i wiele gatunków ryb przyciągają masę turystów. Najpopularniejszym miejscem do nurkowania jest Morze Adamańskie i Zatoka Syjamska. Wody Tajlandii są odpowiednie dla każdego. Zadowoleni tu będą zarówno amatorzy, jak i zawodowcy. Pod wodą można znaleźć także liczne wraki i systemy jaskiń. Bardzo popularne tutaj jest także safari na Similany, archipelag wysp na południu kraju.
 • ▲ do góry
 • Opieka medyczna i pomoc w nagłych wypadkach
 • Przed wyjazdem zaleca się wykupienie międzynarodowego ubezpieczenia zdrowotnego ze względu na wysokie koszty leczenia. Na miejscu uznawane są polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych, które mają swoje przedstawicielstwo w Tajlandii.
  Najlepsze hotele w stolicy zapewniają swym gościom opiekę medyczną. Standardy w szpitalach w Bangkoku, Chiang Mai i Phuket są wysokie. A znaczna część lekarzy kształciła się na zachodzie.
 • ▲ do góry
 • Palenie
 • W kraju obowiązuje całkowity zakaz palenia w lokalach, na dworcach, w instytucjach rządowych, szpitalach etc. Zabronione jest także palenie w placówkach gastronomicznych działających na otwartej przestrzeni. Złamanie zakazu grozi wysokimi karami.
 • ▲ do góry
 • Poczta
 • Poczta wraz z usługą poste restante w całej Tajlandii działa bardzo sprawnie. Do każdego większego miasta przesyłki docierają pocztą lotniczą. W kraju jest także międzynarodowy serwis kurierski. Urzędy pocztowe zwykle otwarte są do 18.00
 • ▲ do góry
 • Przepisy drogowe
 • W Tajlandii honorowane jest międzynarodowe prawo jazdy. Obowiązuje tutaj ruch lewostronny. Należy szczególnie uważać na kierowców autobusów, który wyprzedzają naprawdę w ekstremalnych sytuacjach. Zdarza się też że jeżdżą pod wpływem środków pobudzających. Po zmroku, ze względów bezpieczeństwa, najlepiej odpuścić sobie podróż i znaleźć nocleg. Większość dróg w Tajlandii jest darmowa. Tylko na niektórych odcinkach pobierana jest niewysoka opłata. Paliwo raczej nie jest drogie. Wysokość mandatów jest zróżnicowana i zależy od wykroczenia. Największą karę dostaje się za przekroczenie prędkości oraz jazda pod wpływem alkoholu. W przypadku zatrzymania przez policję trzeba liczyć się z koniecznością wizyty na komendzie. Dozwolona prędkość w terenie zabudowanym wynosi 60 km/h, w terenie niezabudowanym od 90 do 120 km/h.
  Warto zapamiętać także mowę świateł, którą posługują się kierowcy. Po pierwsze, gdy nadjeżdżający samochód mruga światłami oznacza to, że ma on zamiar przejechać jako pierwszy, trzeba zachować wtedy szczególną ostrożność. Po drugie, gdy pojazd znajdujący się przed nami ma włączony lewy kierunkowskaz, zezwala na wyprzedzenie go. Analogicznie, prawy kierunkowskaz oznacza zakaz wyprzedzania.
 • ▲ do góry
 • Telekomunikacja
 • Każdy, kto chce mieć kontakt z Polską powinien kupić na miejscu kartę sim. Roaming może okazać się bardzo drogi, a tajscy operatorzy oferują sporo promocji. Nie należy spodziewać się zasięgu w północnej i zachodniej części kraju, w dżungli.
  Z telefonu można też skorzystać w niektórych kafejkach internetowych, hostelach, guest-housach. Cena za minutę wynosi ok. 30 bahtów. Istnieje też możliwość zakupu karty ZayHi (300 bahtów). Pozwala ona na 2-godzinną rozmowę między telefonami stacjonarnymi.
 • ▲ do góry
 • Transport publiczny
 • Wybierając taksówkę powinno się zwrócić uwagę na taksometr, by uniknąć targowania się. Problemem w taksówce może być komunikacja z kierowcą, ponieważ z reguły nie mówią oni po angielsku. Należy wziąć pod uwagę, że przejazd drogami szybkiego ruchu jest droższy. Taksówkarze często też nie mają drobnych, żeby wydać resztę. Z powodu korków, w Bangkoku wprowadzono też taksówki motocyklowe. Znaleźć je można wypatrując jaskrawych kamizelek. Wysokość opłaty ustala się z góry. Pasażer zobowiązany jest podróżować w kasku.
  Można także podróżować tuk-tukami, zwanymi też samlorami, czyli trójkołowymi rikszami. Kierowcy tych pojazdów także często nie znają angielskiego. Cenę należy ustalać przed podróżą. Ten środek transportu wcale nie jest tańszy od taksówek, a już na pewno nie jest wygodniejszy.
 • ▲ do góry
 • Wynajem samochodów i motocykli
 • Wypożyczalni samochodów powinno się szukać w większych miastach. Często można wynająć najnowsze modele z kierowcą lub bez. Dostępna jest również opcja z ubezpieczeniem, które obejmuje Bankok i prowincje. Wypożyczalnie międzynarodowe mają wyższe ceny, ale, w przypadku problemów, są bardziej pomocne. Wszyscy, którzy chcą wypożyczyć auto terenowe powinni dokładnie zapoznać się z regulaminem. Przy wypożyczaniu samochodu wymagany jest depozyt. Motocykle można wynająć w zasadzie wszędzie. Najwięcej wypożyczalni znajduje się przy plażach i głównych drogach. By móc poruszać się po Tajlandii jednośladem należy zostawić swój paszport w wypożyczalni. Należy jednak pamiętać, że warunki na drogach są trudne, a statystyki stłuczek i wypadków śmiertelnych wśród turystów – wysokie. Wypożyczając pojazd należy liczyć się z ryzykiem kradzieży, dlatego też trzeba parkować w miejscach strzeżonych, a motocykl przypinać wszystkim, czym się da.
 • ▲ do góry
 • Zagrożenia
 • W celu skontaktowania się z policją telefonicznie należy wybrać numer 191. Jest jednak pewien problem: należy mówić po tajsku. Dbając o bezpieczeństwo turystów powołano Tourist Police, której funkcjonariusze porozumiewają się po angielsku. By wezwać pomoc należy wybrać nr 1155. dzwonić można z każdego miejsca w Tajlandii, gdyż operator przełącza rozmowę do najbliższego posterunku.
  Komenda główna policji turystycznej ma swoją siedzibę w Bangkoku. Posterunki tej służby znajdują się także w wielu turystycznych miejscach. W razie problemów można się też zgłosić do Ośrodka Pomocy Turystom (Tourist Assistance Center).
  Jak nie dać się oszukać? Przede wszystkim przeciętny Tajlandczyk jest bardzo nieśmiały, więc gdy ktoś zaczepia turystów na ulicy i przesadnie uprzejmie chce im wyświadczyć przysługę nie powinno się wierzyć, że ma czyste intencje. Czasem kierowcy tuk-tuków chcą podwieźć turystę bardzo tanio lub za darmo. Takie działanie ma na celu wywiezienie ofiary do sklepu z kamieniami szlachetnymi. Turysta będzie zmuszony zapłacić duże pieniądze za trefny towar. W takich przypadkach nie ma co liczyć na pomoc policji turystycznej, a tym bardziej odzyskanie pieniędzy. Podróżując, lepiej nie przyjmować cukierków, napojów, owoców etc. od współpasażerów. Złodzieje mogą nafaszerować „podarunki” środkami nasennymi. Odmawiać powinno się stanowczo, ale grzecznie, gdyż z reguły Tajlandczycy to mili, poczciwi ludzie, którzy nie mają złych zamiarów.
 • ▲ do góry
 • Zakupy, sprawy urzędowe
 • Domy handlowe otwarte są z reguły cały tydzień od 10 .00 do 21.00. Godziny otwarcia sklepów często zależą od usytuowania go i rodzaju sprzedawanych towarów. Kafejki i małe restauracje otwarte są zazwyczaj do 20:30, duże 22.00, kawiarnie do północy. Niektóre z tych miejsc działają całą dobę. W Tajlandii znajdziemy też całodobowe sklepy.
  Urzędy pracują zwykle od 8.30 do 16.30 od poniedziałku do piątku. Przedsiębiorstwa pracują od 8.00, 8.30 do 17.30, czasem także w soboty pomiędzy 8.00 a 12.00.
 • ▲ do góry
 • Zwyczaje i kultura
 • Turyści powinni pamiętać, że Tajlandczycy bardzo szanują rodzinę królewską i wszystko co z nią związane. Obraza króla traktowana jest tutaj jak przestępstwo.
  Wchodząc do świątyń i miejsc kultu (jak również do prywatnych domów) powinno się zdjąć buty i być odpowiednio ubranym. Posągi Buddy są święte. Robiąc sobie przy nich zdjęcie należy zachowywać się należycie.
  Tajowie są spokojni i zrównoważeni. Jeśli pojawi się jakakolwiek sytuacja konfliktowa również zachowują zimną krew. Gestykulacja, podnoszenie głosu etc. to dla nich oznaka słabości charakteru.
  Głowa dla Tajów to najważniejsza i najświętsza część ciała. Analogicznie, stopy za najniższą, a nawet nieczystą. Turyści powinni wystrzegać się dotykania, klepania kogokolwiek po głowie. Ponadto, lepiej nie zakładać nogi na nogę. Wskazując posąg Buddy lub jakiegoś człowieka stopą traktuje się jako brak szacunku.
  Typowe tajskie powitanie to delikatny ukłon z rękoma złożonymi na piersi. Witając się należy pamiętać o kilku zasadach. Ręce nie mogą być ułożone za nisko, ponieważ można kogoś urazić. Ręce uniesione wysoko oznaczają ogromny szacunek. Na powitanie można też lekko skinąć głową i uśmiechnąć się. Uśmiech jest bardzo ważny w tutejszej kulturze.
  Jedzenie jest ważnym elementem tajskiej kultury a posiłki się celebruje. Jedząc trzeba pamiętać, że widelec służy nakładaniu kawałków na łyżkę, którą później kieruje się do buzi. Jedzenie z widelca uznawane jest za niegrzeczne. Często posiłek podaje się na jednym, dużym talerzu. Nakładając sobie porcje grzeczniej wziąć kilka mniejszych, niż jedną dużą.


 • ▲ do góry
 • Tajlandia: Informacje praktyczne • Przed wyjazdem
 • Formalności wizowo-paszportowe
 • Polacy, którzy wybierają się do Tajlandii w celach turystycznych na krócej niż 30 dni są zwolnieni z obowiązku wizowego. Paszport powinien być ważny jeszcze przynajmniej 6 miesięcy od planowanej daty opuszczenia Tajlandii. Przepis ten jest ściśle przestrzegany.
  By uzyskać szczegółowe informacje dotyczące polityki wizowej Tajlandii warto odwiedzić strony Biura Imigracyjnego:http://www.immigration.go.th i tajlandzkiego MSZ http://www.mfa.go.th.
  Należy pamiętać, że osoby wyglądające niekorzystnie, nieestetycznie, niedbale mogą nie uzyskać zgody na wjazd.
  Tajlandia posiada bardzo surowe sankcje za wykonywanie pracy bez urzędowego zezwolenia. Dotyczy to także granicznych przewodników turystycznych. Nieprzestrzeganie tego prawa grozi karą więzienia lub deportacją.
 • ▲ do góry
 • Przepisy celne
 • W Tajlandii nie ma ograniczeń dotyczących wwozu pieniędzy. Do kraju nie można wwozić narkotyków, pornografii, broni i niektórych gatunków roślin i zwierząt.
  Wyjeżdżając z Tajlandii możemy uzyskać zwrot podatku VAT za niektóre zakupione towary. Należy jednak pamiętać, żeby podczas dokonywania zakupów poprosić o zaświadczenie zakupu. Ponadto w Tajlandii obowiązuje całkowity zakaz wywozu statuetek i wizerunków Buddy. W celu uzyskania takiej zgody należy skontaktować się z Ministerstwem Sztuki.
 • ▲ do góry
 • Pieniądze
 • Walutą Tajlandii jest Baht, w skrócie THB lub Bt (wymowa jak angielskie słówko bath). Na 1 Baht przypada 100 satangów. Tajskie monety będące w obiegu to 25 i 50 satangów oraz 1, 5 i 10 baht. Banknotów mają wartość: 10, 20, 50, 100, 500 i 1000 baht. Należy pamiętać, że drobne w zasadzie nie są już przyjmowane i w obiegu są tylko banknoty od 20 do 1000 baht. Każdy banknot ma inny kolor: 20 – zielony, 50 – niebieski, 100 - czerwony, 500 - fioletowy, 1000 – zielono-brązowy. Ma każdym bahcie widnieje podobizna Jego Królewskiej Mości Króla Tajlandii Bhumibola Adulyadeja. 100 THB = ok. 10 PLN i ok. 3,00 USD
  Co ciekawe, Tajlandia była pierwszym krajem, który wprowadził banknoty dla niewidomych.
 • ▲ do góry
 • Ubezpieczenie
 • Jadąc do Tajlandii należy wykupić pełen pakiet ubezpieczeń zdrowotnych. Powinno się także dokładnie zadbać o inne, równie ważne kwestie: odszkodowanie w razie utraty dobytku, wypadku spowodowanego wynajętym samochodem czy podczas uprawiania sportów np. nurkowanie, wspinaczka.
 • ▲ do góry
 • Zabezpieczenia medyczne
 • Jadąc w tropiki, nawet jeśli nie są wymagane obowiązkowe szczepienia, powinno się zadbać o własne zdrowie. Dobrze jest, na 3 miesiące przed wyjazdem, się skontaktować z lekarzem domowym, lub iść do zakładu tropikalnej, by uzyskać najistotniejsze informacje i zrobić profilaktyczne szczepienia. Warto zaszczepić się przeciw malarii, polio, tężcowi, tyfusowi oraz zapaleniu wątroby A+B.
 • ▲ do góry
 • Co zabrać?
 • W dużych miastach Tajlandii wiele jest dobrze zaopatrzonych sklepów i centrów handlowych, więc nie trzeba wszystkie wieźć z kraju. Jeśli jednak niektórzy wolą mieć wszystko uprzednio przygotowane powinni pamiętać o nakryciu głowy, okularach przeciwsłonecznych, lekkiej i luźnej odzieży. Jadąc na północ warto pamiętać o nawilżających balsamach i cieplejszych ubraniach. Gdyby ktoś chciał zwiedzać buddyjską świątynie nie powinien zapomnieć o odpowiednim stroju. Wchodząc z odsłoniętymi kolanami do miejsc kultu można zostać wyproszonym za brak szacunku względem religii

 • ▲ do góry
 • Przejazd
 • Podróż samolotem
 • Lotnisko w Bangkoku obsługuje prawie wszystkie linie lotnicze ze wschodu i zachodu. Ponadto międzynarodowe porty lotnicze znajdują się Chiang Rai, Chiang Mai, Hat Yai, Ko Samui, Krabi, Sukhotai oraz na wyspie Phuket. Tai Airways International latają do ponad 50 krajów świata. Bankok Airwais, to świetny regionalny przewoźnik kursujący wyłącznie po Azji.
  Podróż z Polski do Azji trwa około 12 – 20 godzin i należy liczyć się z koniecznością międzylądowania w jednym z europejskich krajów. Przesiadka może mieć miejsce także w jednym z krajów Azjatyckich, jeśli celem podróży nie jest lotnisko w Bangkoku lub Phuket.

 • ▲ do góry
 • Podróż pociągiem
 • Pociągi są zadbane, punktualne i niedrogie, ale dość wolne. Największy węzeł kolejowy jest w mieście Hat Yai. Do Tajlandii pociągiem można dostać się z Malezji i Singapuru. Podróż z Butterworth w Malezji na dworzec Hualamphong w Bankoku trwa kilkanaście godzin. Każdy kto lubi luksus powinien wybrać się w podróż Easter and Orient Expressem z Chiang Mai do Singapuru. Pociąg kursuje kilka razy w miesiącu.
 • ▲ do góry
 • Podróż samochodem
 • Główna droga lądowa do Tajlandii wiedzie od południa, przez Malezję, a przejścia graniczne znajdują się w Pedant Besar i Sungai Kolok. Można też wjechać (i przejść) od strony Laosu przez Most Przyjaźni. Uwaga! Wizę można otrzymać tylko na tym przejściu.
  Należy się także koniecznie zapoznać z formalnościami wizowo-paszportowymi obowiązującymi w krajach tranzytowych.
 • ▲ do góry
 • Droga morska
 • Wybierając podróż luksusowymi liniowcami należy liczyć się z tym, że nie docierają one do Bankoku. Podróż zazwyczaj kończy się w Phuket lub Pattayi. Statkiem można też dopłynąć z Malezji do małego przejścia granicznego Satun, na południowo-zachodnim wybrzeżu.

 • ▲ do góry
 • Na miejscu
 • Noclegi
 • Zakwaterowanie w hotelu w ważnych turystycznych miastach Tajlandii odpowiada najwyższym standardom. Luksusowe hotele znajdziemy sale fitness, Spa, baseny i przeróżne restauracje. Ceny noclegów bywają różne w południowo-wschodniej części kraju. Wynika to z występujących w tych regionach katastrof naturalnych, które wpływają na turystykę. Tajlandczycy często stosują też przeróżne promocje i oferują zniżki, nawet do 50 %. Nocleg można także znaleźć w typowych tajskich i chińskich hotelach. Nie zachwycają one architekturą, pokoje są identyczne, ale obsługa miła. Jeśli ktoś ceni sobie prywatność powinien unikać chińskich hoteli. Rezerwując miejsca można się potargować.
  Pensjonaty w Tajlandii są względnie nowym fenomenem. Są czyste, dobrze wyposażone i tańsze od hoteli. Wynajmując naprawdę tanio pokoje gościnne należy uwzględnić, że mogą one posiadać zwyczajowe azjatyckie prysznice i toalety.
  Jeśli ktoś jedzie do Tajlandii w celach duchowych, w poszukiwaniu spokoju i samego siebie może schronić się w jednym z wielu klasztorów. Za niewielką opłatę goście mogą oddać się kontemplacji i poznać buddyzm.
  W Tajlandii istnieje możliwość noclegu w większości parków narodowych, ale nie należy się tam spodziewać jakichkolwiek udogodnień.
 • ▲ do góry
 • Hotele i pensjonaty
 • Hotele nie mają tutaj oficjalne klasyfikacji. Obowiązuje zasada im droższy, tym lepszy. Standardy luksusowych hoteli nie odbiegają od europejskich. W takich hotelach znajdują się potężne łóżka, ogromne telewizory, dobrze wyposażony minibar, a czasem nawet marmurowe jacuzzi. Hotele pierwszej klasy oferują gościom wiele udogodnień m.in. centra biznesowe sale bankietowe, sale konferencyjne, sklepy, kawiarnie, baseny oraz restauracje, które serwują dania z każdego zakątka świata.
  Pensjonaty oferują przyjazną atmosferę i urok. Pokoje są czyste, często wyposażone w klimatyzację i łazienkę. Przy niektórych pensjonatach znajduje się też basen, restauracja.
 • ▲ do góry
 • Kwatery prywatne
 • Wynajęcie prywatnych kwater jest bardzo popularne wśród osób planujących dłuższy pobyt. Na wygody nie ma co liczyć, ale opłaty nie są wysokie. Ten wybór zadowoli na pewno oszczędnych turystów.
 • ▲ do góry
 • Wyżywienie
 • W Tajlandii nie ma problemu ze znalezieniem kuchni europejskiej, czy z innych zakątków świata. Będąc tutaj warto jednak spróbować kuchni lokalnej. Kuchnia Tajska to prawdziwa burza smaków, której podstawą jest ryż. Tutejsza sztuka kulinarna kształtowała się przez lata pod wpływem kontaktów z innymi krajami. W tajlandzkiej kuchni widzimy wpływy: Laosu, Birmy, Malezji, Kambodży, Indii, a nawet Portugalii. Tajscy kucharze potrafią w odpowiedni sposób łączyć lokalne, tanie i łatwo dostępne składniki, by wydobyć ich niezwykły smak i stworzyć wspaniałe dania. Dostępność składników wpływa na zróżnicowanie potraw np. kuchnia północy różni się od kuchni południa. Na południu dominują owoce morza i mleczko kokosowe, na wschodzie spróbować można przeróżnych owadów. Do najpopularniejszych należą szarańcze, mrówki i koniki polne. W południowej Tajlandii często gotuje się kapustę i wieprzowinę. Mimo totalnego zróżnicowania, najważniejsze jest utrzymanie równowagi pomiędzy pięcioma smakami. • ▲ do góry

Tajlandia wycieczki: oferty wczasów Tajlandia

Zdjęcia - Tajlandia

Tajlandia zdjęcie 1Tajlandia zdjęcie 2Tajlandia zdjęcie 3
Tajlandia zdjęcie 4Tajlandia zdjęcie 5Tajlandia zdjęcie 6
Tajlandia zdjęcie 7Tajlandia zdjęcie 8Tajlandia zdjęcie 9
Tajlandia zdjęcie 10
Tajlandia - więcej zdjęć

Podróże z Grupą TravelOne.pl: wczasy i wycieczki

logo_TravelOnelogo_VillaOnelogo_SkiOnelogo_SkyOnelogo_HotelOnelogo_CarsOne